Vzdělávání

 

Předseda sekce Vzdělávání SOŠ a SOU: 

Ing. Vladimír Bohdálek 

Místopředseda sekce Vzdělávání SOŠ a SOU:

Ing. Vlastimil Mikeš

Předseda sekce celoživotního vzdělávání:

Norbert Ryska

Místopředseda sekce celoživotního vzdělávání:

Bc. Vilém Kodíček

 

Hlavní cíle sekce Vzdělávání:

 • Organizování vzdělávacích aktivit pro odbornou veřejnost
 • Organizování seminářů, konferencí, workshopů a jiných společných akcí zaměřených na problematiku dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, včetně aktivit mezinárodních
 • Koordinace vzdělávacích aktivit pro členy CTI ČR
 • Zlepšení přístupu k informacím o kontinuálním odborném vzdělávání pro nejširší odbornou veřejnost
 • Tvorba standardů v oblasti kontinuálního odborného vzdělávání a systému hodnocení  vzdělávacích akcí, soutěží, olympiád
 • Podpora distančních forem vzdělávání (nové vzdělávací příležitosti a podpůrné vzdělávací služby) 
 • Postupná tvorba a naplňování koncepce celoživotního vzdělávání pracovníků všech oborů CTI ČR
 • Koordinace vzdělávacích aktivit a navazování kontaktů s potenciálními partnerskými organizacemi a institucemi
 • Tvorba a údržba webové stránky sekce
 • Vytvoření standardů kurzů a systému odborné certifikace jejich obsahu
 • Spolupráce širokého okruhu kvalifikovaných lektorů pro nejrůznější typy vzdělávacích akcí - programů

Soustava celostátně uznávaných profesních kvalifikací Národní soustava kvalifikací (narodnikvalifikace.cz)

Profesní kvalifikace v gesci MŽP Profesní kvalifikace - Ministerstvo životního prostředí (mzp.cz)


 

XXVI. ročník soutěže odborných dovedností Učeň instalatér 2024

Výsledky finále soutěže odborných dovedností Učeň instalatér  2024 

 

Image
XXVI. ročník soutěže odborných dovedností Učeň instalatér 2024

 

 

 

 

Celostátní kolo „Učeň instalatér 2024“

 

 

 

 

 

 

 

 

Výsledky Krajského kola soutěže odborných dovedností Učeň instalatér 2024

 

Image
j
Image
z

 

Image
tf
Image
v

 

jn

Image
jmk
Image
wrsv
Image
ljb

 


 

EuroSkills Gdańsk 2023

 

PODPORUJEME ODBORNÉ VZDĚLÁVÁNÍ

Image
soutěž

 

Jako lídři v sanitárním průmyslu děláme vše pro to, abychom povzbudili mladé lidi, aby získali učňovskou přípravu, kterou potřebují, aby se v budoucnu stali kvalifikovanými instalatéry. Naším cílem je nejen vybavit studenty dovednostmi, které potřebují, ale také zajistit, aby tato profese byla stále více uznávána.

Jako partner soutěží SkillsPoland a EuroSkills v kategorii sanitárních a topenářských instalací chceme zvýšit povědomí veřejnosti o odborném vzdělávání v oblasti sanitárních instalací a vybrat vynikající talenty z řad mladých, kvalifikovaných odborníků.

Po konzultaci s Nadačním fondem pro rozvoj vzdělávacího systému a ve spolupráci se školou SŠP Brno, Jílová jsme připravili projekt zaměřený na přípravu dvou soutěžících z Polska a České republiky na mezinárodní soutěž EuroSkills 2023.

Více informací o projektu získáte kliknutím sem.

 

DOVEDNOSTI POLSKO

Image
kughz
 

SkillsPoland je největší oborová soutěž, která je určena studentům odborných škol, studentům technických fakult a lidem, kteří začínají svou profesní kariéru. Jedná se o národní kvalifikace, ve kterých soutěžící z celého Polska soutěží mezi sebou o titul nejlepšího profesionála. Z nich musí odborníci vybrat nejlepšího odborníka, který bude reprezentovat svou zemi na mezinárodním finále EuroSkills 2023.


Podívejte se, jak vypadaly boje soutěžících z celého Polska během soutěže SkillsPoland 2022.
Pokud se chcete podívat na celé video od příprav až po finále, klikněte zde. Pokud vás však zajímá rozhovor s zástupcem ředitele Nadace pro rozvoj vzdělávací soustavy Dawidem Solakiem, klikněte na tento odkaz.

 

EUROSKILLS 2023

Image
gzjh
 

Ve dnech 5. až 9. září se v Gdaňsku konala mezinárodní soutěž EuroSkills 2023 – největší akce v Evropě na podporu odborného vzdělávání a zlepšování dovedností mladých odborníků. Jako prémiový sponzor a hlavní partner soutěže "Vodoinstalatérství a vytápění" podpořila společnost GROHE soutěž darováním produktů nezbytných pro instalaci sanitárních instalací.

Podívejte se na video z akce níže.

 

PŘÍPRAVY NA SOUTĚŽ

Aby se soutěžící dokonale připravili na soutěž EuroSkills v Gdaňsku, zúčastnili se mnoha tréninků a lokálních kvalifikací v Brně (CzechSkills) a Budapešti (Hungarian Skills). Lokální kvalifikace v Brně jsou soutěží doprovázející finále 25. ročníku celostátní soutěže odborných dovedností "Učeň instalatér 2023", ve které soutěžili žáci a absolventi všech technických škol připravujících se na profesi instalatér v České republice a vítězové předchozích ročníků soutěže "Učeň instalatér". Podívejte se na video ze soutěže CzechSkills.

Soutěžící měli také možnost navštívit továrny výrobců vodoinstalatérské a topenářské instalace podporujících soutěž. Díky tomu se mohli dozvědět ještě více o produktech použitých v soutěžní instalaci a také prozkoumat nejnovější technologie používané v oboru.

Prohlédněte si fotogalerii

Image
iphb

 

 

 

Image
fhz

 


     

SHRNUTÍ PROJEKTU

Splnily výsledky účastníků EuroSkills očekávání odborníků, kteří je na projekt připravili? Jaká jsou doporučení Nadace pro rozvoj vzdělávací soustavy ohledně přípravy soutěžících na soutěž?

Podívejte se na video a dozvíte se více.

 

SEZNAMTE SE SE SOUTĚŽNÍMI ÚKOLY


Jste učitel a chcete přihlásit své studenty do soutěže?
Nebo jste student a máte zájem zúčastnit se soutěží?
Stáhněte si soubory a seznamte se se soutěžními úkoly, kterým museli soutěžící čelit během SkillsPoland, CzechSkills a EuroSkills.

Úkoly:
SkillsPoland
CzechSkills 
EuroSkills

Zde najdete celý seznam videí.

 

KONTAKTUJTE NÁS

Pokud se chcete o projektu dozvědět více, kontaktujte nás. Rádi zodpovíme všechny vaše dotazy.
Piotr Strzałkowski
Vedoucí aktivačního (profesionálního kanálu)
Vzdělávání & Grohe+ EE, LIXIL, EMENA
Mobil: +48 601 932 512
E-mail: piotr.strzalkowski@lixil.com

Katarzyna Ziębińska
Koordinátorka
prodejních kanálů Mobil: +48 697 502 320
E-mail: katarzyna.ziebinska@lixil.com

Image
fgt

 


 

Největší akce v oblasti odborného vzdělávání a excelence v oblasti dovedností v Evropě.

 

EuroSkills Gdańsk 2023 téměř 600 nejtalentovanějších mladých profesionálů z 32 zemí bylo oceněno na závěr ceremoniálu EuroSkills Gdańsk 2023 dne 9. září za jejich odhodlání dosáhnout světové úrovně excelence ve svých profesích.

Akce trvala pět dní, počínaje zahajovacím ceremoniálem 5. září, po němž následovaly tři dny akcí nabitých soutěží ve 42 dovednostech a vyvrcholily večerním závěrečným ceremoniálem, kde byly uděleny ceny, včetně zlaté, stříbrné a bronzové medaile, soutěžícím s nejvyšším bodováním.

 

Medaili za excelenci (MEDALLION FOR EXCELLENCE – MEDAILI ZA DOKONALOST, BEST OF NATION – NEJLEPŠÍ Z NÁRODA) si z evropského šampionátu EuroSkills

letos odnesl Petr Valach z České Rybné v Pardubickém kraji.

 

 

V oboru instalatér topenář získal 700 postačujících k zařazení se mezi evropskou špičku.

Jeho odbornou přípravu zajistil Cech topenářů a instalatérů České republiky pod vedením Ing. Andrzeje Bartośe, superitendenta odborného vzdělávání Vzdělávací institut pro Moravu, čestný člen Cechu topenářů a instalatérů České republiky.

Generálním partnerem je firma GROHE ČR s.r.o.

Českou republiku ve dnech 5. až 9. září v polském Gdaňsku reprezentovalo deset soutěžících do 25 let. Koordinátorem příprav na EuroSkills za Českou republiku byla státem pověřená Hospodářská komora České republiky.

Odbornou přípravu 10 soutěžících na EuroSkills 2023 zajistil: Cech topenářů a instalatérů České republiky, Cech obkladačů ČR, Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, Cech parketářů ČR, CNC Skills Czech Republic, ICT Unie ČR, Scania Czech Republic, FESTO a Svaz chladicí a klimatizační techniky.

Oficiální delegát WorldSkills Polsko a generální ředitel Nadace pro rozvoj vzdělávacího systému, Paweł Poszytek, PhD, řekl: "Dnes je zvláštní den. To je moment, kdy ocenil úžasnou evropskou mládež. Nejlepší v Evropě ve svých specializacích. Medaile jsou důležité, ale zkušenosti a přátelství, které soutěžící získali, jsou neocenitelnou přidanou hodnotou.“

V roce 2025 se mistrovství EuroSkills uskuteční v dánském městě Herning a o dva roky později v Düsseldorfu v Německu.

Více informací o  soutěži v živém vysílání na TZB-info.cz
Fotodokumentace ze soutěže www.cechtop.cz

Článek z 8.9. na TZB-info.cz Česká reprezentace bojuje o medaile na EuroSkills 2023 - TZB-info | CTI ČR

Fotogalerie:

Od prvního dne Stavebního veletrhu Brno probíhá každoročně finále mezinárodní soutěže odborných dovedností Učeň instalatér vyhlašovaném MŠMT. Pořadatelem a odborným garantem soutěže je CTI ČR, organizátorem mezinárodní soutěže je Ing. Andrzej Bartoś, ředitel Střední školy polytechnické, Brno, Jílová p.o., předseda sekce Vzdělávání CTI ČR. Stejně jako v minulých letech, je finále soutěže součástí doprovodného programu Stavebního veletrhu Brno, slavnostní zahájení za přítomnosti zástupců JMK, AMSP, MPO, zahraničních hostů a soutěžících probíhá v předvečer v hlavním sále na JMK. Učni třetích ročníků soutěží jak z teoretických znalostí, tak ze všech částí obsažených v oboru instalatér v praktické části: instalace vody, kanalizace, plynu a topných systémů.

Uskutečněné nedávné ročníky soutěže:

Vědomostní olympiáda – Celostátní soutěž odborných znalostí od roku 2002 pořádal cech každoročně pod odbornou garancí Ing. Vladimíra Valenty, od roku 2018 se koná za odborné garance Bohuslava Hamroziho, prezidenta CTI ČR, Ing. Andrzeje Bartośe, předsedy sekce CTI ČR Vzdělávání, doc. Ing. Aleše Rubiny, Ph.D., a Ing. Jakuba Vrány, Ph.D., zástupců Vysokého učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ustav TZB.

Soutěž probíhá formou písemných testů na jednotlivých vybraných středních školách. Studijní materiál vychází ze znalostí probraného učiva dle osnov, které byly zpracovány ve vydané publikaci CTI ČR pod názvem Souhrn otázek a odpovědí pro instalatéry I. II. a částečně III. ročník SOŠ a SOU. Účelem této soutěže je podpořit soutěživost mezi žáky, zvyšování a vyrovnání úrovně výuky na jednotlivých školách a pomoci školám ve vybavení moderními učebními pomůckami.

Uskutečněné nedávné ročníky Vědomostní olympiády

 

Diplomové a bakalářské práce

 

Slavnostní promoce studentů oboru Prostředí staveb a TZB (Ing.) v roce 2024

Dne 25. ledna 2024 se uskutečnily slavnostní promoce studentů Fakulty stavební v Nové aule VŠB - TU Ostrava, mezi kterými byli také absolventi magisterského oboru Prostředí staveb a TZB (Ing.). Každoročně se na Fakultě stavební vytvářejí zajímavé práce v oboru techniky prostředí staveb s vysokou odbornou úrovní.

Jakožto zájemcům o podporu růstu našeho oboru a ocenění těch nejlepších bakalářských a diplomových prací se podařilo posedmé v historii uspořádat předání hned 7významných ocenění!

Vedle již tradičních cen děkanky za nejlepší diplomovou práci se udělovala cena Společnosti pro techniku prostředí, z.s. za nejlepší diplomovou práci a ceny Cechu topenářů a instalatérů České republiky, z.s. za nejlepší diplomovou práci v kategorii Vzduchotechnika, Vytápění a Zdravotně technické instalace.

Ocenění diplomových prací Cechem topenářů a instalatérů České republiky:

Cenu Cechu topenářů a instalatérů České republiky, z.s. v kategorii Vytápění si odnesl Ing. Martin Hrubý za diplomovou práci s názvem „Vytápění penzionu zdrojem tepla na LPG“.

Cenu Cechu topenářů a instalatérů České republiky, z.s. v kategorii Vytápění si odnesl Ing. Martin Hrubý za diplomovou práci s názvem „Vytápění penzionu zdrojem tepla na LPG“.

[Ing. Martin Hrubý, cenu předal Bohuslav Hamrozi - prezident Cechu topenářů a instalatérů České republiky, z.s.].

V kategorii Větrání byla oceněna práce "Administrativní budova – větrání a vytápění" od Ing. Michaela Kubíka
 

V kategorii Větrání byla oceněna práce "Administrativní budova – větrání a vytápění" od Ing. Michaela Kubíka

 [Ing. Michael Kubík, cenu předal Bohuslav Hamrozi - prezident Cechu topenářů a instalatérů České republiky, z.s.].

a v kategorii Zdravotně technické instalace s prací „Zdravotechnické instalace objektu kempu v obci Lučina“ byl oceněn Ing. Tomáš Tobola.
 

a v kategorii Zdravotně technické instalace s prací „Zdravotechnické instalace objektu kempu v obci Lučina“ byl oceněn Ing. Tomáš Tobola.

[Ing. Tomáš Tobola, cenu předal Bohuslav Hamrozi - prezident Cechu topenářů a instalatérů České republiky, z.s.].

Všem oceněným gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů v osobním i pracovním životě!

 

od roku 2010 jsou cechem udělovány diplomy a zlaté plakety za nejlepší diplomovou a bakalářskou práci v oborech Vytápění, Zdravotně technické instalace a Vzduchotechnika. Cena je určená pro studenty českých vysokých škol a chce odborné veřejnosti zpřístupnit nejlepší diplomové a bakalářské práce v daném oboru.

Komise v letošním roce 2022 vybrala nejlepší bakalářskou práci v oblasti Vzduchotechniky na téma "Vzduchotechnika penzionu". Autorkou bakalářské práce je Kateřina Špíchalová, vedoucí práce
Ing. Olga Rubinová,Ph.D.

Diplom a zlatou plaketu Cechu topenářů a instalatérů České republiky předal prezident CTI ČR Bohuslav Hamrozi v aule Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně při příležitosti akademického ceremoniálu – slavnostních promocí.

FOTO:

Image
m
Image
n

 

Image
xd
Image
ll